29 Ekim 2009

Sabah...
Sabahımı çarşamba pazarı yerine çevirdikten sonra
aylardır ertelediğim işlerin en basitini yapmak üzere evden çıktım
terziye gittim...
"Merhaba, iki pantolon paçası bir de etek boyu yaptıracağım" dedim
terziyi de yıllardır tanırım, adam da beni bilir
"İyi de niye kızıyorsun ki" dedi,
düpedüz afalladım... durdum, kem küm ettim
"Çok sinirlisin yahu" dedi adam üstüne
yok mok dedim ama biliyordum
beni tanıyan herkes de biliyordu
keskin sirke küpüne zarar...

24 Ekim 2009

Fena Halde Leman
Attila İlhan

“dinle sevgilim, uzun bir seyahate çıkacağım, hareketimden evvel bazı şeyleri söylemek arzusundayım.

Yokluğum fazla uzayabilir, zaman zaman, dediklerimi dinleyerek saptarsın ki: hayatta kimse kimseyi anlayamaz, kimse kimsenin yerini tutamaz; aşk dediğimiz, ya vahim bir yanlış anlaşılmadır, ya kötü bir hayal kurma tarzı: iki kişinin ikisi de, öbürünün yerine hayal kurmaya kalkıştığından, sukut-u hayaller eksik olmaz! Sen dediğime kulak ver, kendimizden
başkasını sevemiyoruz; sevdiğimiz, şahsiyetimizin dışlaştırılmış, bir başkasının üzerinde somutlaştırılmış hayali; o başkası da kendisini üçüncü bir şahıs üzerinde dışlaştırır, somutlaştırır: arada ahenk kurulamaz, nasıl kurulsun, sevdiğimizle sandığımız farklı!

Muvaffak bir çift, yalnızlığa tahammülü yüksek iki insan manasını taşır: çift demek, yanyana iki yalnızlık demek, beraber bile olamamış, kesişmesi bile zor! Onun için böyle bir hayatı, içine girip kurbanı olmadan yaşayacaksın, yani uzaktan. Uzaktaki, soyut, hemen hemen yok bir şahsı sevmekten güzelini tasavvur edemiyorum. Yakında olmayan sevgili tahayyülde yaşatılır, hayalde yaşamak az evvel açıkladığım kaideye uygun olarak, onu kendine benzetmektir; yanında bulunmayacağından, o buna ne itiraz edebilir, ne müdehale: sevdiğini hayalinde değiştirdikçe, kendine benzettikçe daha çok seversin, böylece denge korunmuş olur.

Sevmek! Sevmek esasında alıp başını gitmektir, sevgiliden uzaklaşan mutlak aşka yaklaşır, sevdiğini gönlünde kendi bildiğince yeniden yaratarak..”

Burdan, buraya...

11 Ekim 2009

ben de seni çok seviyorum...
seni seviyorum...

3 Ekim 2009

Ha, bu arada, ben geçen gün istifa ettim ya!